Nagyon bejöhet Orbán Viktor legújabb terve – új időszámítás veheti kezdetét
A nehéz esztendők után idén új erőre kaphat a magyar gazdaság, és az életszínvonal ismét dinamikusan emelkedhet.
Párthovatartozástól függetlenül népszerű a lakosság körében a devizahitelek forintosításáról szóló kormányzati döntés. Tavaly év végén még csak a megkérdezettek kevesebb mint fele állt ki az elképzelés mellett, a legfrissebb felmérés szerint viszont már 58 százalék találta azt jónak.
A Századvég legfrissebb közvélemény-kutatása szerint a többség támogatja a devizahitelek forintosításával kapcsolatos kormányzati döntést. A svájci frank árfolyamában bekövetkezett hirtelen változások még inkább megerősítették a lakosság ezzel kapcsolatos véleményét – emelte ki pénteken az MTI-hez eljuttatott közleményében a Századvég Alapítvány.
Mint kifejtették: 2014 végén a megkérdezettek 44 százaléka támogatta a döntést, 35 százalék ellenezte, a fennmaradó 21 százalék nem tudott ítéletet alkotni róla. A 2015 januárjában elvégzett felmérés szerint viszont már a teljes népesség 58 százaléka jónak tartotta a lakáscélú devizahitelek forintosításával kapcsolatos kormányzati döntést, 26 százalék ellenezte, még 16 százalék nem alkotott róla véleményt. Az intézkedést támogatók aránya az utóbbi hónapban látványosan nőtt. A Századvég szerint ennek oka, hogy a svájci frank árfolyama jelentősen emelkedett a közelmúltban, „így a döntés előnyei még inkább kézzelfoghatóvá váltak” – tették hozzá.
Közleményükben azt írták: jelenleg ideológiai és párthovatartozástól függetlenül minden társadalmi csoportban többségben vannak azok, akik szerint a döntés jó az adósoknak. A baloldali szavazók esetében a támogatók aránya 51, a középen állóknál 59, a jobboldalon pedig 71 százalék. A Fidesz szavazóinak 78 százaléka tartja jónak a döntést, az MSZP esetében ez az arány 52, a DK-nál 50, az LMP választói esetében 56, a Jobbiknál pedig 54 százalék – fejtették ki.
A Századvég január 15-20. között telefonon ezer véletlenszerűen kiválasztott felnőtt megkérdezésével az úgynevezett CATI-módszerrel végezte el kérdőíves közvélemény-kutatását. Az elemzésben közölt adatok legfeljebb plusz-mínusz 3,2 százalékponttal térhetnek el a mintavételből fakadóan attól az eredménytől, amit az ország összes felnőtt lakosának megkérdezése eredményezett volna – írta a Századvég.